Rola granulatów na boisku ze sztuczną trawą.

Każda nawierzchnia pokryta sztuczną trawą wydaje się być skonstruowana w prosty sposób. Tylko z pozoru. Zielony dywan jest tylko jednym z kilku elementów wielowarstwowej sztucznej nawierzchni. Oprócz warstwy, którą możemy dostrzec, nawierzchnia ta posiada inne, niezbędne do jej funkcjonowania elementy.  Sztuczna trawa musi posiadać odpowiednie podłoże oraz wypełnienie, aby nawierzchnia mogła spełniać dobrze swoje zadanie.

Istnieje pewien główny schemat konstrukcji nawierzchni pokrytej sztuczną trawą. Przede wszystkim podłoże, na którym znajduje się sztuczna trawa musi być przepuszczalne, gdyż ma za zadanie  odprowadzać wodę. Aby uzyskać taki rodzaj podłoża, stosuje się takie materiały jak żwir, gruz czy kamienie.  Dla lepszego odprowadzania wody stosuje się często kanały odwadniające. Podłoże takie zapewnia sztucznej trawie trwałość i odporność na wilgoć. Na takim podłożu, tuż pod sztuczną trawą znajduje się warstwa gumowa. W skład tej warstwy wchodzą mieszanki gumowe, które mają za zadanie absorbować wstrząsy oraz regulować energię odbicia podczas gry. Ogólnie rzecz ujmując, warstwa gumowa znacznie poprawia komfort użytkowania boiska pokrytego sztuczną trawą. Stosuje się często również inne podkłady pod sztuczną trawę, spełniające różne dodatkowe funkcje, jak na przykład odpowiednie napinanie sztucznej trawy. Podkłady takie wybiera się jednak w zależności od indywidualnych potrzeb klienta.

 

Sztuczną trawę przykleja się do warstwy gumowej przy pomocy specjalnego kleju i taśm. Musi ona być przyklejona niezwykle silnie, aby nie została zniszczona podczas intensywnego użytkowania. Dopiero tak przymocowaną do warstwy gumowej sztuczną trawę wypełnia się piaskiem i gumowym granulatem. Takie wypełnienie ma przypominać naturalną ziemię. Każdy z materiałów użytych do wypełnienia sztucznej trawy spełnia określone zadania. I tak oto piasek odpowiada za drenaż, pomagając odprowadzić wodę.  Gumowy granulat zapewnia natomiast odpowiednią elastyczność podłoża, a tym samym gwarantuje bezpieczne użytkowanie boiska ze sztuczną trawą. Zarówno piasek, jak i gumowy granulat dbają o to, aby włókna sztucznej trawy były zawsze ustawione pionowo. Dzięki temu trawa nie ulega ugniataniu i deformacji, nie traci na wyglądzie i funkcjonalności.

Jako wypełnienie do sztucznej trawy stosuje się granulaty EPDM oraz SBR, zarówno z produkcji pierwotnej (Virgin), jak i z recyklingu. Granulaty EPDM z produkcji pierwotnej sprawdzają się tutaj znacznie lepiej głównie dzięki temu, że posiadają neutralny zapach, nie farbują sztucznej trawy, co zepsułoby znacznie jej wygląd i nie nagrzewają się, co również mogłoby  wpłynąć negatywnie na sztuczną trawę. Nie budzą również wątpliwości związanych z wpływem na zdrowie ludzi. Jest to produkt stworzony do swojego zastosowania, nie zaś zagospodarowany odpad. Rozmiar i kształt granulek jest ściśle określony. Wielkość granulek mieści się zazwyczaj w granicach od 0,5 mm do 2,5 mm lub od 1 mm do 3 mm. Sztuczną trawę wypełnia się na wysokość ½ do 2/3 źdźbeł trawy. Wysokość, na jaką wsypuje się wypełnienie zależy w dużej mierze od typu trawy i przeznaczenia nawierzchni sportowej, którą ta trawa pokrywa. Kolejną ważną kwestią jest ilość granulatu, jaką zużywa się do wypełnienia sztucznej trawy. Ilość ta zależy głównie od wielkości i gęstości granulek, rodzaju granulatu oraz jego ciężaru nasypowego. Im mniejsza jest gęstość, tym mniejszy ciężar nasypowy. Wówczas zużywa się mniej granulatu, co generuje spore oszczędności.

Taka nawierzchnia pokryta sztuczną trawą z wypełnieniem będzie nam służyła przez długi czas, jeśli odpowiednio o nią zadbamy. Przede wszystkim należy zapobiegać ubijaniu się granulek wypełnienia. W tym celu muszą być one co jakiś czas przeczesywane przez specjalnie do tego celu przeznaczone szczotki. Należy również co kilka lat usuwać nagromadzone w wypełnieniu zanieczyszczenia. Dzięki tym prostym zabiegom będziemy mogli długo cieszyć się pięknym boiskiem ze sztucznej trawy.

Podziel się wpisem